Do 5-tich rokov by malo byť na Slovensku 15% inteligentných domácností. Možné je inteligentne ovládať napríklad tieniacu techniku.
Až 15% takzvaných inteligentných domácností na Slovensku by mohlo byť podľa odborníkov do roku 2022. Dnes sú to pritom necelé 4%. V európskom rebríčku sa Slovenská republika pohybuje na konci druhej desiatky, v rámci zemí Vyšehradskej štvorky sme však prvý. Veľkej obľube sa tieto systémy tešia medzi mladými ľuďmi medzi 25 až 34 rokov. Medzi užívateľmi ich je približne tretina.
Jednou zo súčastí domácností, ktorú je týmto spôsobom možné ovládať je tieniaca technika. Ovládanie napríklad pomocou mobilného telefónu či tabletu môže ročne na vykurovaní či chladení interiéru ušetriť až stovky eur.
Predokenné rolety: chránia pred teplom aj zlodejmi
- Interiéry budov sa v lete najviac zahrievajú cez okná. Regulovať tento stav pomôžu inteligentne riadené predokenné rolety. Podľa teploty a intenzity slnečného svitu sa vďaka špeciálnym čidlám samé spustia či vytiahnu. V zime zas zabránia tepelným únikom - až 30% tepla totiž uniká cez okná.
- Naprogramovať je navyše možné aj automatické vyťahovanie a sťahovanie na určitú dobu. Zvlášť v lete potom dom so striedavými uzavretými či vytiahnutými roletami pôsobí obývaným dojmom, aj keď sú jeho obyvatelia na dovolenke. Tento fakt môže odradiť takzvaných tipérov, ktorí hľadajú dočasne prázdne domy k vykradnutiu.
- Stiahnutá roleta predstavuje vďaka premyslenej konštrukcii s bezpečnostnými článkovými pružinami účinnú prekážku proti vniknutiu do vnútra. Takto vybavenú roletu je veľmi zložité mechanicky zdvihnúť.
- Moderné rolety pomáhajú znižovať taktiež prenikaniu hluku do interiéru, a to až o 16 decibelov. Vnútorná pohoda sa tým podstatne zvyšuje